USLUGE I POJMOVI

Što je reparatura proteze i kako se izvodi?
Slomila Vam se proteza? Trebate hitni popravak? Kliknite ovdje i najavite se ili nazovite 042/240-366 od ponedjeljka do četvrtka od 08 -20 a petkom od 08 – 15 sati
LABORATORIJ SAMOSTALNO MOŽE REPARIRATI ISKLJUČIVO SLOMLJENE PROTEZE ILI UMETNUTI ISPALI ZUB ! POPRAVAK OBIČNO TRAJE DVA SATA AKO SE RADI SAMO O LOMU ALI AKO NEDOSTAJE NEKI DIO ILI TREBA NADOGRADITI PROTEZU POTREBNO JE JAVITI SE SVOM STOLATOLOGU!
Što je “Smile design”? Koja je razlika između 2D i 3D prikaza? Čemu služi?
“Nacrt” za novi osmjeh
U vrijeme kad su računala i računalni programi dostupni i sveprisutni, bilo bi šteta ne koristiti nešto od njihovih mnogobrojnih mogućnosti. Jedna od njih je i računalna *simulacija budućeg izgleda Vaših zuba. Naime, postoje programi koji omogućavaju preklapanja slike ponuđenih estetskih rješenja umetnutih u Vaše lice. Tako se može u grubo predočiti odnosno simulirati kako će rad pristajati upravo Vama. Mogućnosti “nacrta” su u 2D varijanti koja služi samo kao “fotografija” dok se za vjerodostojniji prikaz koriste mogućnosti 3D dizajna putem kojeg se predloženi oblik može 3D printom pretvoriti u maketu (mock up) i funkcijski isprobati u ustima pacijenta. Na taj se način doista može steći uvid u izgled budućeg rada “in situ” ali što je još važnije moguće je isprobati fonetsku vrijednost rada (mogućnost izgovora svih glasova). Naravno, odstupanja su moguća jer finalizacija umjetnog zuba(la) još je uvijek i ručni. rad za sada ne postoji način da se to izvede bolje, barem u području individualno prilagođenog rada. Dakle, uz pomoć računala, racionalno vođena vješta ljudska ruka proizvodi Vaše pomagalo.
Koje su osnovne pozicije fotografija potrebnih za 2D dizajn osmjeha?
“Full face” “Close up” “Lips line”
Za više informacija i pripreme za dizajn osmjeha obratite se svom stomatologu!
VAŽNA NAPOMENA
*Simulacija dizajna zuba nije konačan izgled i poneka su odstupanja moguća i nužna zbog niza fizioloških ograničenja .
Finalno individualiziran rad još je uvijek (barem za sad) plod rada vještih ruku dentalnih tehničara.
Što je zubna krunica?
Krunica je nadomjestak za vidljivi dio zuba. Izrađuje se na brušeni postojeći zub (bataljak) kao estetski i(li) funkcijska zamjena zuba koji je na neki način postao neprihvatljiv. Može se izraditi od različitih materijala kao privremeni ili trajni nadomjestak. Privremeni se najčešće izrađuje od neke umjetne smole dok se trajni rad izrađuje od metal-keramike, cirkonij dioksida, staklo keramike ili metala, ovisno o indikaciji i planu terapije doktora dentalne medicine.
Što je zubni most?
Most je zubni nadomjestak koji svojim dijelom nadomještava zub koji nedostaje. Sastoji se od nosača (krunica) i članova, jednog ili više njih, ovisno o tome koliko zubiju u nizu nedostaje. Izbor materijala od kojeg se izrađuje diktira dijagnoza postavljena od strane stomatologa. Ne postoji univerzalno rješenje za sve slučajeve već valja u obzir uzeti konkretnu situaciju. Svaki od materijala ima svoje prednosti i nedostatke tako da odabir ovisi o indikacijama i kontraindikacijama. U estetskom (ali i biološkom) smislu bezmetalni materijali kao što su cirkonijev diosid i staklo keramika imaju prednosti ali im ponekad fizikalna svojstva (savitljivost / krtost i površinska tvroća) ne odgovaraju za rješavanje konkretnog slučaja. U slučajevima velikog raspona ili bruksizma (škrgutanja zubima) takvi su materijali kontraindicirani pa je u takvim slučajevima bolji izbor metal keramika.
Što su zubni implantati?
Zubni implantat je nedomijestak za korijen zuba. Trajno se kirurškim putem “usađuje” u kost. To čine specijalisti oralne kirurgije ili posebno educirani doktori dentalne medicine. Na dio koji se nalazi u kosti nakon oseointegracije (potpunog sraštanja u kost) stavlja se protetska nadogradnja (abutment) koji mijenja vidljivi dio zuba (zubnu krunu) i služi ka podloga za izradu zubne krunice. Postoji veliki dijapazon raznih protetskih rješenja koja u planu terapije određuje doktor dentalne medicine (najbolje specijalist dentalne protetike) od jednostavnih zamjena ispalog zuba do zbrinjavanja potpune bezubosti. Zubni implantati svakodnevna su terapija i ne predstavljaju nikakvu opasnost za pacijenta, naravno ako su ispoštovani i uvaženi svi preduvjeti za njihovu ugradnju te ako je ista izvedena stručno u skladu s pravilima i uputama proizvođača implantata. kao što je rečeno u poglavlju o zubnim mostovima, indikacija je presudna za trajnost provedene terapije i protetskog rada izvedenog na zubnim implantatima kao podlozi.
Što su zubne proteze?
Zubne se proteze dijele na potpune (totalne) i djelomične (parcijalne). Potpune proteze su nadomjestak svih zuba tijekom godina ispalih iz čeljusti, dok su djelomične nadomjestak koji popunjava praznine u zubnom nizu koje nije moguće (iz raznih razloga) popuniti zubnim mostovima. Važno je znati da proteze svih vrsta spadaju u red mobilnih nadomjestaka. Dakle za razliku od krunica i mostava one se vade iz usta radi održavanja higijene. Materijali korišteni u izradi kao i metode izrade variraju ali uglavnom se radi o polimerima koji nemaju štetan utjecaj na zdravlje onog koji ih nosi. Vrlo se rijetko javljaju alergijske reakcije na pojedine materijale (najčešće metyl metacrilat) ali taj je problem znanost riješila mogućnošću zamijene drugim materijalima koji takve reakcije ne izazivaju (nylon, polyan, PEEK ili fotopolimerni kompoziti ).
Što su zubne ljuske i inleji ?
Ljuske, ljuskice ili engleski veneer je isto kao inlej nadomjestak dijela zubne krune, dakle vidljivog dijela zuba. Razlikujemo ljuske koje se rade na prednjim zubima i inleja koji se rade na stražnjim zubima. Razvojem posebnih materijala i tehnika lijepljenja ljuske su doživjele procvat, iako je tehnika izrade poznata desetljećima. Materijali koji se koriste za izradu danas su najšečće staklo keramika (litium silicat i sl.) ali moguće ih je izraditi i drugim keramičkim, kompozitnim ili hibridnim metrijalima. Najčešće se koriste u estetskoj stomatologiji kao korektiv oblika i boje prirodnih zuba. Prednost ljuske pred klasičnom krunicom je što priprema zuba za ljusku ne iziskuje brušenje čitave krune zuba već se radi o selektivnom brušenju koje štedi veliki dio prirodne zubne supstance te najčešće ne ugrožava vitalnost (živost) zuba. KOntraindikacija za izradu zubne ljuske je zub promijenjene boje, bez vitalnosti ili parafunkcije kao što su bruksizam (škripanje zubima) i nepravilno pozicioniran zub. Za takve slučajeve postoji ortodontska terapija.