Cirkonijev dioksid (I dio)

24.02.2025.

Kao što smo uvodno napomenuli tehnologija proizvodnje višeslojnih ZrO2 materijala ide u dva smjera. Prvo je „slojevanje“ materijala s različitim udjelima Ytria a drugi je postupak koloriranja ili uporabe materijala istih fizikalnih svojstava ali raznih boja u slojevima.

Primjer prvog načina nalazimo u većini uspoređenih materijala. U cervikalnom se području upotrebljava 3Y TZP savojne čvrstoće do 1200 mPa za središnji dio 4-5 YTZP sa 800-1000 mPa a gornji dio je 5-6 mol YTZP čvrstoće 650 – 800 mPa. Naravno, receptura i raspored slojeva ovisi o proizvođaču jednako kao i ukupan broj slojeva. Poznavati strukturu slojevanog ZrO2 za dentalne tehničare ali doktore dentalne medicine je od presudnog značaja jer temeljem informacija o unutarnjoj građi materijala mogu se odabrati optimalni materijali za svaku potrebnu indikaciju.

Drugi je pristup „Gradient technology“ koji uz korištenje materijala različitih fizikalnih svojstava kombiniraju i materijale raznih boja. Na taj se način osigurava stabilnost boje bez obzira na debljinu restoracije. Ponovo naglašavamo važnost poznavanja svojstava materijal kod izbora u rješavanju konkretne situacije.

Usporedbu materijala započeli smo gotovo slučajno nakon nekoliko objava na društvenim mrežama. Rasprava o tome koji je materijal najbolji i najprikladniji krenula je smjerom koji nije imao smisla pa smo odlučili uzeti konkretan slučaj, materijale dostupne na tržištu i logično, razne CAD sustave i razne dizajnerske pristupe u kreiranju monolitnih oblika. Dakle, bez pretenzije da se bavimo naukom jer nam nedostaje velika količina znanja, nismo educirani! Nismo ni opremljeni sofisticiranim uređajima za eksperimente. Ne smatramo se kompetentnim da tako zahtjevne analize izvedemo na zadovoljavajućem nivou. Tako nešto prepuštamo znanstvenoj i akademskoj zajednici.

Postavili smo jasne kriterije: Ne uspoređujemo donirane materijale, kupili smo ih; Radimo frontalnu regiju; Koristimo 3Shape, Exocad i InLab SW kao alate za dizajn. Namjerno smo upotrijebili termin „alate“ jer CAD sustavi upravo to i jesu. Znanja i vještine ne dolazi u instalacijskom paketu s CAD sustavom niti se mogu instalirati u računalo. Oni su zajedno s kompetencijama pohranjeni u našem osobnom CPU, na hard disku koji je smjestio između lijevog i desnog uha.

Kod usporedbe vodili smo računa o vjernosti „boje po ključu“. Iako nas je iskustvo naučilo da ključ boja predstavlja svojevrsni rudiment prošlosti još uvijek je najjednostavniji i najčešći način komunikacije na relaciji ordinacija dentalne medicine – dentalni laboratorij tako da je boja koju materijal daje u elementarnom obliku, uz poštivanje svih tehnoloških postupaka, važan kriterij pri odabiru materijala. U tom je segmentu bilo prilično odstupanja. Zadana je boja bila A2 po „Vita clasic ključu“ a rezultati su vidljivi na slikama i upozoravaju na pravilno pozicioniranje objekta u CAM procesu. Vidljivo je da zadana boja ovisi o materijalu a forma o znanju i spretnosti dentalnog dizajnera! Isti su zadatak obavljala šestorica dentalnih tehničara upotrebljavajući 3 najčešća dizajnerska softvera. 3Shape, InLab, i ExoCad rezultati nisu isti. Svi su radovi neglazirani!