Cirkonijev dioksid (II dio)

24.02.2025.

U ovom dijelu nekoliko riječi o Aconia, Aidite i Amann Girrbach materijalima.

Aconia je proizvod kineske tvrtke BSM. Kao sirovinsku bazu koriste ZrO2 s udjelima Ytria od 3 do 5 molnih udjela. Na tržište dolaze kao TT ML, SHT ML i SHT preshade materijali. TT ML je savojne čvrstoće od 600 u incizalnom do 900 mPa u cervikalnom dijelu. Lomi se na silu >7mPa mm. Translucencija mu je 43–49 % što ga čini dobrim izborom za frontalnu estetsku regiju. SHT ML je nešto veće savojne i čvrstoće na lom. Prva je 900 – 1100 Mpa a druga >9 Mpa mm. Radi se također o višeslojnom ZrO2 materijalu. Treći je SHT Preshade, unaprijed obojenom materijalu za koji je korištena tehnologija višebojnog načina proizvodnje. Savojna mu je čvrstoća 1100 Mpa a lomi se silom iznad 9 Mpa po mm. U praksi su se pokazali uvjetno dobri. Kod odabira je izuzetno važno paziti na statiku buduće restoracije.

Aidite je također kineski produkt. U usporedbi smo imali dvije varijante 3DProZir ML, translucencije od 47-57 % i čvrstoće 600-900Mpa i Honorzir translucencije 48% i 900Mpa čvrstoće u cervikalnom području. I jedan i drugi uzorak svojom su bojom zadovoljili ali Honorzir činjenicom da mu je granica lomljenja na svega 5Mpa na mm ne ulijeva povjerenje što se i u praksi pokazalo. U manje od godine dana u kliničkim uvjetima preživjelo je samo 40% radova. 3D ProZir ML iskazao se kao ipak nešto bolji materijal jer je postotak preživljavanja u prvoj godini kliničke primjene bio 75%.

AmannGirrbach smo uspoređivali u verzijama Zolid FX i Zolid gen X. Zolid FX prvenstveno se ističe izuzetnim optičkim svojstvima. Vrlo vjerna boja i prirodni prijelazi između svrstavaju ga u gornji dio uspoređenih materijala kad govorimo o estetskim mogućnostima. Pomalo zbunjuje tvornički deklarirana vrijednost savojne čvrstoće. Naime, podatak o 700 +/-150 Mpa ne daje nam precizan odgovor na pitanje koje su indikacije najbolje pokrivene navedenim materijalom. Očito nešto estetski zahtjevno i mehanički jednostavno! Zolid gen X po dostupnim podacima predstavlja „gradient tehnologiju“ koloriranja pa samim time nudi estetski superiorne radove bez obzira na debljinu restoracije. Savojna čvrstoća također je navedena sa +/- varijantom. 1000 +/- 150 Mpa. Značilo bi to da ga se može upotrijebiti i u žvačnim zonama ali po nama površinska tvrdoća od 1300 +/- 200 Vickersa (iako ne znamo koja je sila pritiska) diskvalificira ga kao monolitnu restoraciju u implantoprotetici. To mu i nije minus jer bi ZrO2 u implatoprotetici kao monolite trebalo općenito izbjegavati.