PROTOKOLI

ANALOGNI PROTOKOL
Analogni protokol podrazumijeva izradu protetskog rada temeljem otisaka uz uporabu žlica za otiske i otisnih materijala. Modeli se potom izrađuju od gipsa (sadre) odgovarajuće klase za pojedinu vrstu rada. Uporaba obraznog luka je poželjna pogotovo za kombinirane radove. Gradivni materijal definitivnog rada nije definiran samim protokolom tako da je moguća upotreba svih vrsta materijala, kako metalnih tako i bezmetalnih. Analognim načinom moguće je izraditi bilo koji protetski nadomjestak od jednostavne privremene krunice do kompleksnih implanto protetskih radova no takvi protokoli zahtijevaju više vremena za izradu i više posjeta samog pacijenta ordinaciji dentalne medicine tijekom izrade samog rada.

Faze rada u analognom protokolu su: uzimanje otiska, izrada modela od gipsa, izrada šablona potrebnih za određivanje međučeljusnih odnosa, modelacija u vosku, ulaganje voštanog objekta u uložnu masu kod fiksnih radova. Kod mobilnih radova, proteza, slijedi postava zuba i proba u ustima. Proba fiksnih radova u metalu izvodi se nakon lijevanja i obrade metalne konstrukcije. Završavanje fiksnih radova kao što su krunice i mostovi i mobilnih radova, djelomičnih i totalnih proteza je ručni rad. Završno poliranje također se izvodi ručno.
DIGITALNI PROTOKOL
Za razliku od analognih protokola digitalni je protokol temeljen na intra oralnom skeneru. Skener je uređaj koji po principu fotografiranja vrlo vjerno prenosi stanje u ustima u informatičku mrežu. Digitalni protokol podrazumijeva korištenje svih dostupnih informacijsko komunikacijskih sustava. Ubrzava komunikaciju između ordinacije, laboratorija i pacijenta a korištenjem digitalne fotografije i softverskih rješenja nudi mogućnost egzaktnog predviđanja finalnog izgleda budućeg protetskog rada. Mogućnost suradnje terapeuta , pacijenta i laboratorija pruža sigurnost u uspješan ishod terapijskog postupka.
Faze rada bitno su reducirane u odnosu na analogne a redom idu: skeniranje, slanje elektroničkim putem u laboratorij, dizajn u prilagođenim softverima, produkcija korištenjem glodalica i 3D printera, završna obrada koja se provodi ručno. Na jednaki se način provodi izrada fiksnih i mobilnih nadomjestaka.
FOTO PROTOKOL
Foto protokol ključan je za planiranje i provedbu terapije i izradu protetskog nadomjestka. Važno je da fotografije zadovoljavaju osnovne kriterije za izradu dizajna osmjeha. Fotografije moraju zadovoljavati barem pet osnovnih pozicija kako bi dizajn osmjeha kako u 2D tako i 3D varijanti bio relevantan.
POZICIJE FOTOPROTOKOLA
PREMIUM PROTOKOL
Premium protokol je potpuno individualizirani pristup koji uključuje prisutnost pacijenta u laboratoriju uz smile design u 2D i 3D varijanti te mock up. Stomatolog i pacijent u premium paketu imaju utjecaj na finalni izgled rada. Premium protokol namijenjen je prvenstveno polju estetske stomatologije iako nije isključen za svaki rad koji radimo. Po želji doktora dentalne medicine i pacijenta ovaj se protokol može primijeniti i u mobilnoj protetici. Materijali korišteni u izradi spadaju u premium segment gradivnih materijala a sam postupak izrade najlakše bi se mogao označiti oznakom “Hand made”. Ručni rad posebno specijaliziranih tehničara koji vještinom pokušavaju replicirati najbolju varijantu pacijetovih zuba. U skladu s našim sloganom: “Zubi k’o prirodni samo ljepši!”