Zakaj je važan pravilan izbor materijala (II dio)
Cirkonij dioksid, ZrO2, nije novi dentalni materijal! U upotrebi je u svijetu dentalne medicine od sredine devedestih godina dvadesetog stoljeća, dakle, više od 25 godina! Njegova svojstva i namjena međutim još uvijek predstavljaju nepoznanicu za (ne samo) mlade dentalne tehničare i stomatologe. Zašto? Zato jer (pogotovo) na našem jeziku ne postoji dobro strukturirana i sveobuhvatna literatura koja bi nam svima zajedno dala teorijsku podlogu za upotrebu ZrO2. Iako u svijetu postoje nebrojene studije, znanstveni i stručni članci rijetki se informiraju i educiraju o tom svakodnevno prisutnom materijalu. Ako se i ima potreba educirati onda se gotovo pa isključivo oslanjamo na komercijalne edicije proizvođača cirkonijevog dioksida koji su obično nepotpuni i marketinški obojeni.
Što je cirkonij dioksid? Što je multilayer a što multikolor? Koje su prednosti i koje mane. Napokon, koji su materijali dobavljivi na našem i regionalnom tržištu?
O čemu se radi?
Cirkonij dioksid najčešće se kolokvijalno naziva „cirkon“, što je potpuno krivo. Potpuno ispravno bi bilo upotrijebiti :„Itrijem (Y2O3) stabiliziran tetragonalni cirkonijev polikristal ( Y TZP). Kolokvijalno korišten pojam „cirkon“ je loš prijevod engleskog pojma „zirconia“, koji je uobičajen u svakodnevnoj komunikaciji iako jednako netočan kao naš „cirkon“. Naime, cirkon (Zr) je metal a tek njegov spoj s dva atoma kisika uz dodatke oksida Itrija (Y2O3) Magnezija, (MgO) Cerija (CeO) Hafnija (Hf) i Aluminija (Al2O3) postaje nama primjenjiv biomaterijal. Upotrebljava se u dentalu, kao što je već rečeno, dvadesetak godina a posljednjih desetak ubrzano se razvija i širi proizvodnja kao i tehnološki postupci izrade pa je danas standardni dio ponude svakog dentalnog laboratorija. Svoju primjenjivost može zahvaliti činjenici da je biološki inertan, lako obradiv u CAD CAM sustavima ali upitne žilavosti, vrlo čvrst materijal otporan na „starenje“ (je li??). U usporedbi s drugim keramičkim materijalima (Glinica, Leuciti, Litij disilicat, Silicijev dioksid, Alumina itd..) Y TZP ima mnogo prednosti (potrebno je manje znanja i vještine za postići morfologiju) ali u usporedbi s prirodnim zubima jednu veliku manu. Naime od testirana 24 uzorka raznih cirkonij dioksida samo jedan uzorak ima fluorescenciju svojstvenu prirodnim zubima. Samo jedan! Dakle samo jedan cirkonij dioksidni materijal može u monolitnoj „full formi“ biti istinski estetski nadomjestak u frontalnoj regiji. Svima ostalima fluorescenciju daje obložna keramika ili u sve većoj mjeri prisutne visoko fluorescentne mase za glaziranje.Višeslojan ili višebojan?
Uobičajeno je da se translucencija mjeri skalom od 0 -100%. Nula je potpuno opakno, neprozirno a 100% potpuno transparentno. Translucencija višeslojnih ZrO2 materijala leži u području između 40 i 56% i direktno ovisi o mol udjelima Itrijevog oksida (stabilizatora) u kristalu materijala. Što je molni postotak veći translucencija je viša. Dakle proporcionalne su. Udio Itrija se kreće od 3 do 6 mol%.
Savojna čvrstoća mjeri se u Mega paskalima (mPa). Kod višeslojnih ZrO2 kreće se od 650 do 1300 mPa. Obrnuto je proporcionalna s udjelom Y2O3. Što veći udio Itrija savojna je čvrstoća niža. Pa su tako najtranslucentniji 6Y TZP prozirnosti iznad 55% ali je čvrstoća svega 650 mPa. 3Y TZP ima nasuprot prvome 40% translucencije ali je savojna čvrstoća 1200 mPa. Naravno, sve ovo valja imati u vidu kada se odabire pravi materijal za traženu indikaciju.
Višebojni blokovi ZrO2 imaju drugačiji pristup. Uglavnom za bazu se koriste visoko translucentni materijali a nijanse boje infiltriraju se u sam materija od bazalnog do incizalnog dijela. Prednost ovakvog je pristupa što boja ne ovisi o debljini materijala a mana je što nema mogućnosti korištenja čvršćeg dijela diska za cervikalni dio nadomjestka jer je disk čitavom debljinom iste čvrstoće. Postoje radovi za koje je upravo ovakav materijal indiciran. Nema univerzalnog materijala za sve indikacije!