Zakaj je važan pravilan izbor materijala (III dio)
Položaj objekta u disku i debljina diska uvelike utječu na finalni rad i u funkcionalnom i estetskom smislu. Potrebno je birati optimalan disk s obzirom na dizajnirani rad. U tom je smislu dobro poznavati svojstva materijala s kojim smo odlučili raditi. Razlike u strukturiranju diskova uvelike se razlikuju od proizvođača do proizvođača. Neki su slojevi raspodijeljeni u jednakom omjerima od cervikalno prema incizalno, a neki zadržavaju veći dio diska s maksimalnom čvrstoćom a tranzicijski i incizalni sloj zauzimaju u postotku manji dio diska.
Sinterizacija ili denzifikacija
Budući su ZrO2 vrlo tvrdi i kao takvi izuzetno teški za obradu većinom se u laboratorijima koriste predsinterizirani diskovi u tzv. zelenoj fazi. Djelovanjem temperature kristalne se strukture mijenjaju pa YTZP prelazi iz monoklinične u tetragonalnu fazu i obratno. Prilikom hlađenja iz tetragonalne se vraća u monokliničnu. Ključno je kako se ovaj proces odvija. Nije isti proces kod svih ZrO2 materijala pa je najbolje za pojedini materijal pratiti upute proizvođača. Bez odstupanja! Proces sinterizacije naziva se još i denzifikacija jer prilikom procesa pečenja materijal se zgušnjava i homogenizira ali i gubi na volumenu. Sastav materijala također je važan kod denzifikacije jer postoje razlike koje se očituju u Weibull modulu, pokazatelju homogenosti materijala i u stvari, jedinom doista bitnom predskazatelju dugotrajnosti materijala. Naročito je važno da se što je manje moguće intervenira u sinteriziranom ZrO2. Denzifikacijom stvorena kristalna mreža trebala bi u (idealnoj situaciji) ostati netaknuta. Ako se već mora intervenirati izuzetno je važno do savršenstva ispolirati mjesto intervencije. Sve „otvorene rane“ na cirkonij dioksidu uzrokuju njegovo prerano starenje ili lom.
Postoji još nekoliko detalja važnih za ocjenu kvalitete materijala ali u svojoj usporedbi nismo ni kompetentni ni opremljeni da o tim čimbenicima pišemo.


